Prečo drevodom?

Posted by Milan Mraz on Thu, Jul 03 2014

Pokúsil som sa zhrnúť  pre Vás pár dôvodov prečo práve montovaný drevodom a aké sú jeho výhody oproti dnešným novostavbám zhotovených z najčastejšie používaných materiálov s ohľadom na vplyv i zaťaženie životného prostredia. Drevo je  symbolom zdravého bývania. Jeho vplyv na celkovú klímu a pohodu žitia pre rodinu je známy už z histórie. 

 

1- príroda = zdravie

Drevo ako jeden z mála materiálov negeneruje elektrický náboj a tým vytvára zdravé prostredie pre život organizmov. Túto teóriu mi potvrdili senzitívnejší klienti, ktorí sa nevedeli dočkať dokončenia svojho drevodomu a odchodu z panelákového bytu, kde sa vďaka faradajovej klietke v paneloch necítili komfortne.

 

2-ohľaduplnosť k životnému prostrediu

Drevo ako jediný stavebný materiál je CO2 neutrálny, a to aj po započítaní ulíkovej stopy pri doprave dreva na stavbu. Na každý m3 drevenej koštruckie sa v priemere ušetrí  0,8 tony uhlíkových emisií. Pre porovnanie: na prejazdených  90 tis. km treba cca 16 ton CO2.

Zároveň sú drevené konštrukcie plne recyklovateľné.

 

3-drevo = tepelne slabý vodič

Donedávna sa drevo používalo ako jediná nosná a zároveň izolačná vrstva obvodových konštrukcíí dreveníc. Pri  súčasných tepelnotechnických požiadavkách sa dopĺňa o izolačné vrstvy v sendvičovej konštrukcii. 

Vďaka tomu dokáže drevená sendvičová konštrukcia dosiahnuť lepšie tepelnotechnické vlastnosti oproti rovnako hrubej murovanej, betónovej alebo oceľovej konštrukcii.

 

4-rýchla výstavba = úspora času = úspora peňazí

Výstavba drevených konštrukcií  je menej náročná na počasie, vzhľadom na vylúčenie mokrých procesov. V prípade drevenej panelovej  výstavby je možné výrobu panelov presunúť do výrobných hál a tým úplne vylúčiť  poveternostnú závislosť.

Drevo zároveň umožňuje jednoduchšie prestavby a dostavby z hľadiska podstaty konštrukcie (skladačka, ktorej časť je možné vymeniť).

 

5-estetika dreva

Krása je subjektívna kategória. Drevo však umožňuje nespočetné množstvo farebných, štrukturálnych a tvarových variantov a ich kombinácii. Každý strom je jedinečný a rovnako aj výrobky z neho  (nenájdete dva rovnaké výrobky vzhľadom na farbu a štruktúru, rovnako ako nenájdete dva rovnaké stromy). Drevo je možné ponechat v pôvodnej farbe a štruktúre, alternatívne ho upravovať náterom, tepelne,  čo opäť rozširuje už aj tak širokú paletu vzhľadu a vlastností dreva.

Ako som písal vyššie, je to subjektívna záležitosť, osobne ale dávam prednosť ponechaniu dreva jeho prirodzenému starnutiu, poprípade vylepšeniu vlastností tepelným spracovaním (termo -drevo, opaľované drevo...)

 

6-dobré konštrukčné a statické vlastnosti

Drevo vďaka svojej pružnosti dokáže absorbovať deformácie okolitých konštrukcií  a tým ich eliminovať bez trhlín, ktoré by sa objavili v murovanej koštrukcii.

Pri požiari drevo vplyvom teploty nemení radikálne svoju pevnosť  (postupne obhorieva)  a jeho pevnosť sa znižuje priamoúmerne redukcii prierezu statického prvku, a preto nehrozí  neočakávaný kolaps konštrukcie ako pri oceli a prekročení  kritického bodu, pri ktorej oceľ "zmäkne".

 

7-akustické vlastnosti

Napriek tomu, že drevo nie je ideálny zvukový izolátor,  dokážu drevené obklady dobre redukovať šírenie zvukových vĺn z miestnosti do miestnosti. Pri použití dreva na obklad konštrukcie stropu alebo stien zabráni obklad tiež vzniku echo efektu v interiéri. Nie nadarmo sú koncertné sály obkladané drevenými obkladmi.

 

8-zachovanie tradície = krása rôznorodosti

Drevené stavby majú u nás dlhú historickú tradíciu vďaka svojej klimatickej predurčenosti a lokálnej dostupnosti dreva.

 

Všetky uvedené body platia za predpokladu, že lesy okrem pílenia (čo nám zatiaľ ide viac ako dobre) budeme aj zakladať. Tým si okrem dokonalého stavebného materiálu pre našich vnukov zabezpečíme aj vzduch, dobrú klímu, potravu, estetický a duchovný zážitok už oveľa skôr.

 

Tepore - prírodné drevovláknité dosky Isocell - celulózová izolácia, vzduchtesné sytémy Sádrokartón, stierky, omietky Komplexná regenerácia bytových domov Lindap