Voľba správneho typu vetrania je kritickým aspektom pri stavbe drevodomu. Má vplyv na kvalitu vnútorného ovzdušia, energetickú efektívnosť a celkový komfort obyvateľov. Efektívne vetranie je nevyhnutné pre udržanie zdravého prostredia v interiéri, odstraňovanie vlhkosti, plesní a nečistôt, čím zabezpečuje optimálnu kvalitu života. Rovnomerné a riadene vetranie tiež prispieva k udržaniu stabilnej teploty a minimalizácii nákladov na kúrenie a chladenie.

Okrem toho, správne vetranie prispieva k udržateľnosti domu a šetrnosti k životnému prostrediu. Moderné systémy vetrania umožňujú efektívne využívať energiu a minimalizovať stratu tepla, čím prispievajú k celkovým úsporám. Integrované systémy vetrania môžu byť riadené automatizovanými technológiami, ktoré sledujú potreby ventilácie v reálnom čase. To zabezpečuje optimálny výkon a minimalizáciu spotreby energie.

Je dôležité, aby voľba správneho typu vetrania bola zohľadnená v už pri návrhu drevodomu.

SYSTÉM REKUPERÁCIE

Moderné okná a fasády dnešných domov často nedovoľujú prirodzenú cirkuláciu vodnej pary, čo môže spôsobovať problémy s vlhkosťou a plesňami už krátko po dokončení stavby. Príčinou je nedostatočná možnosť vetrania priestoru.

V nových domoch s trojitými sklami nie je otváranie okien pre účely vetrania ideálnou voľbou. Vedie k výrazným tepelným stratám až okolo 30%. Riešením je vetranie rekuperáciou, ktorá spätným získavaním tepla zo vzduchu minimalizuje tepelné straty. Týmto spôsobom sa dosahuje efektívna výmena vzduchu a udržiavanie optimálnych hodnôt vlhkosti a CO2 vo vnútri domu. Rekuperácia predchádza tvorbe plesní a zabezpečuje kvalitný vnútorný vzduch.

Vetracie jednotky môžu plniť aj ďalšie funkcie, ako napríklad nárazové zvýšenie výkonu v reakcii na externé požiadavky. Niektoré môžu obsahovať aj cirkulačné vzduchové kanály pre dopravu tepla alebo chladu.