Pri návrhu nového rodinného domu v obci Žiar sa investor snaži čo najviac prispôsobiť novú architektúru aktuálnemu prostrediu, ktorého súčasťou sú staré humná a sýpky zo 19. storočia. Jedným z hlavných úloh bolo integrovať novostavbu do tejto historické zástavby.

Investor, pre ktorého sme už v minulosti realizvali príodný dom, nás poveril s výberom materiálov a návrhom dizajnu, pričom sme mali vytvoriť drevený obklad, terasy a doplnky z plechu. Pri navrhovaní drevenej fasády sme čelili výzve kotvenia hlavného nosného dreveného roštu do už existujúceho zateplenia obvodovej steny domu s hrúbkou 200 mm.

Investorovi sme odporučili použitie sibírskeho smrekovca, ktorý sa vyznačuje vyššou tvrdosťou, minimálnymi výrastkami a hustotou letokruhov, čím je predurčený na dlhú životnosť. Táto drevina svojou kresbou pripomína náš domáci smrekovec opadavý.

Dizajnové riešenie obkladu bolo zrealizované v 3D prevedení s rezaným povrchom bez dodatočnej povrchovej úpravy. Na povrchovú úpravu sme použili prírodný peroxid (tužidlo) a následne sme aplikovali konzervačnú vrstvu olejového náteru. Celkový výsledok sa skladá z precízne navrhnutého obkladu, terasy a doplnkov, ktoré dokonale zapadajú do historického prostredia obce Žiar.